Mânia divină
12.09.2014„Vino, poporul Meu, intră în camerele tale şi închide-ţi uşile după tine. Ascunde-te pentru puţine clipe, până va trece mânia. Pentru că, iată, Domnul iese din locul Său ca să pedepsească nelegiuirea locuitorilor pământului asupra lor” - Isaia 26:20-21.
Cei ce aud chemarea, intră în cămările pregătite de Dumnezeu, care sunt teama de El, împlinirea poruncilor (Psalm 91), umblarea în Domnul. Dar cei nepregătiţi vor fi luaţi prin surprindere şi necazul îi va lovi pe neaştepate. Ei s-au obişnuit cu îngăduinţa, li s-a îngăduit şi „poate prea mult” şi ei cred că aceata este binele: îngăduinţa!?!
Ei nu au vrut ascultarea, ei nu au făcut întocmai! (Ezra 7:23).
Prosperitatea celor rătăciţi i-a amăgit, puţin aici, puţin dincolo şi ei spun: „este bine şi aşa”. Şi continuă să bea din apele rătăcirii.
I-am îngăduit dar nu-i voi mai îngădui voi pune un aşezământ sfânt, nişte pietre de hotar, nişte ţăruşe care sunt cuvintele înţelepte şi nu voi mai îngădui.