Părăsit de oameni!
11.09.2014 "Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa,
era atât de dispreţuit, încât oamenii îşi ascundeau faţa de El, iar noi nu L-am luat în seamă" - Isaia 53:3
Uneori fraţii ne părăsesc, prietenii uită de noi, datorită adevărului vestit ajungem părăsiţi sau chiar dispreţuiţi.
Toţi oamenii lui Dumnezeu au trecut prin astfel de perioade. Profeţii au fost consideraţi nebuni, mesajele lor ca fiind o nebunie, unii au fost uşişi.
Domnul Isus a fost părăsit de zeci de ucenici când Domnul le-a dat o învăţătură greu de suportat.
Apostolul Pavel a fost părăsit de toţi dar nu şi de Domnul, chiar El spune:
"La primul meu răspuns de apărare, nimeni n-a stat alături de mine, ci toţi m-au părăsit. Să nu le fie ţinut în seamă lucrul acesta!" - 2Timotei 4:16