Cum se salută Creştini ?

12.09.2014

Salutul este un mesaj de întâmpinare sau de despărţire. Salutul trebuie să indice: relaţia dintre cei doi care se întâlnesc sau se despart, dispoziţia sufletească a lor, harul care a fost în întâlnirea lor, dorinţa de bine a fiecăruia faţă de celălalt!

Oamenii sau plafonat la saluturi familiare: „Bună ziua”, „pace”, „sănătate”, etc. şi ei nu mai rostesc din inimă salutul, dorinţa, pentru celălalt!!!

Salutul nu mai este un cuvânt proaspăt din inimă, nu mai este o apă proaspătă, ci ca o apă stătută, oamenii îl fac din obligaţie, nu din dragoste!!!

Prin urmare răspunsul la întrebarea: Cum să ne salutăm?

Este în funcţie de persoana cu care ne întâlnim, şi în funcţie de simpatia noastră faţă de el!

Dacă este vorba de un frate scump, atunci Domnul ne va călăuzi spre a rosti un salut călduros, venit din inimă prin Spiritul Sfânt.

Primii creştini foloseau saluturi ca: „Pace vouă” (Luca 24:36 NW); sau: „Har şi pace vouă de la Dumnezeu, Tatăl nostru şi de la Domnul Isus Hristos!” (2Corinteni 1:2); sau cu: „Harul Domnului Isus Hristos să fie cu voi” (1Corinteni 16:23); sau cu „Vă salut în Domnul”(Romani 16:22 NW), sau: „Har şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru şi de la Domnul Isus Hristos!” (Romani 1:7); sau: „Harul, îndurarea şi pacea să fie cu voi” (2Ioan 1:3).

Chiar între fraţi scumpi, a folosi acelaşi salut, la un moment dat poate interveni o rutină, şi se pierde posibilitatea ca prin salut să dăm har (comp. cu Efeseni 4:29).

Între fraţi dar care nu sunt aşa apropiaţi, vom fi călăuziţi de îngerii lui Dumnezeu, ce saluturi să folosim, cum ar fi: harul fie cu tine (comp. cu Coloseni 4:18), sau Harul Domnului Isus Cristos să fie cu voi! (1Corinteni 16:22-23), etc.

Faţă de cei care simpatizează cu calea creştină, putem folosi fie saluturi familiare lor: servus, bună ziua, sănătate. Iar faţă de unii avansaţi, putem folosi saluturi ca: Domnul cu voi, sau: Domnul să vă binecuvânteze (comp. cu Rut 2:4).

Faţă de cei din lume care ne sunt rude, putem folosi saluturi potrivite cu dragostea „storge”, dragostea faţă de rude, cum ar fi: te pup, numai bine, sănătate, etc.

Faţă de cei din lume, dar care nu sunt rude putem folosi saluturi familiare dar din inimă: bună ziua, salut, etc.

Dar să nu uităm, ca tot ce facem să fie făcut din dragoste (1Corinteni 16:14), chiar şi salutul!